Príbeh o Sawneym Beanovi je súčasťou škótskeho folklóru, ktorý už celé stáročia fascinuje a zároveň desí ľudí. Alexander „Sawney“ Bean, údajný vodca klanu pozostávajúceho z 45 členov, je často opisovaný ako šialený vodca incestnej rodiny kanibalov, ktorá počas svojho 25-ročného pôsobenia údajne zavraždila a zjedla tisíc ľudí.
Hoci tento príbeh znie ako hororová legenda, otázka, či Sawney Bean a jeho rodina skutočne existovali, zostáva dodnes otvorená. Je možné, že išlo o propagandu a legendu, alebo naozaj žil na škótskom vidieku muž, ktorý sa zmenil na brutálneho kanibala?
Škótsky kanibal: Beštiálne činy Sawneyho Beana
Sawney Bean sa údajne narodil v 16. storočí v oblasti East Lothian v Škótsku. Podľa legendy neprejavoval žiadne záujmy o obyčajný život a remeslo, ktoré vykonával jeho otec, ktorý bol záhradníkom a kopáčom. Beanov život sa dramaticky zmenil, keď stretol Agnes „Black“ Douglas, sadistickú ženu obvinenú z čarodejníctva. Spolu sa rozhodli opustiť civilizáciu a začali prepadávať a vraždiť pocestných.
Keďže sa nechceli nechať chytiť, všetky stopy po svojich obetiach dôkladne zamietli – telá rozsekali a následne ich zjedli. Svoju skrýšu našli v jaskyni Bennane Head, ktorá bola počas prílivu neprístupná a poskytovala im dokonalý úkryt. Tu, v hlbinách jaskyne, žili Sawney a Agnes s rodinou ďalších 25 rokov, počas ktorých sa ich rodina rozrástla o 14 detí, ktoré sa ďalej krížili medzi sebou a splodili ďalších 32 potomkov.
Tisíc obetí: Hrôza, ktorá trvala štvrť storočia
Počas týchto dvoch dekád Beanov klan nepozorovane terorizoval cestovateľov v oblasti Bennane Head. Ich obete boli prepadnuté, okradnuté, zavraždené a rozsekané. Zvyšky tiel uschovávali v jaskyni ako zásoby na horšie časy. Počet ich obetí sa mal vyšplhať až na tisíc, čo je však považované za prehnané číslo. V tej dobe sa v okolí jaskyne strácalo množstvo ľudí, no nikto netušil, že za týmito zmiznutiami stojí rodina kanibalov.
Zlom nastal, keď Beanov klan prepadol muža a jeho ženu vracajúcich sa z trhu. Zatiaľ čo žena zomrela, mužovi sa podarilo vďaka pištoli a meču ubrániť. Hluk privolal okoloidúcich, ktorí prišli na pomoc a prinútili Beanov klan utiecť do jaskyne. Tentokrát sa však po ich stopách vydala veľká pátracia skupina pozostávajúca zo štyroch stoviek dobrovoľníkov, ktorú viedol samotný kráľ Jakub I. Po niekoľkých dňoch pes zachytil stopu ľudských ostatkov a pátracia skupina objavila jaskyňu kanibalov.
Objav jaskyne a hrozný nález
Keď pátracia skupina vstúpila do jaskyne, bola šokovaná tým, čo našla. V jaskyni sa nachádzali ľudské kosti, časti tiel zavesené na stenách a sudy naplnené odrezanými končatinami. Sawneyho Beanov klan bol okamžite zajatý a odvedený do väzenia v Edinburghu. Ich činy boli také odporné, že neboli súdení klasickým spôsobom. Muži z klanu boli brutálne popravení – odrezali im genitálie, ruky a nohy, a nechali ich pomaly vykrvácať. Ženy boli zaživa upálené ako čarodejnice. Sawneyho posledné slová pred smrťou údajne zneli: „Toto nie je koniec! Nikdy nebude koniec!“
Skutočnosť alebo legenda?
Aj keď je tento príbeh desivý, mnohí historici dnes spochybňujú, či Sawney Bean a jeho rodina vôbec existovali. Podľa niektorých zdrojov mohol byť Sawney Bean len produktom škótskeho folklóru. Príbehy o kanibaloch a brutálnych vrahoch sa šírili po celom svete, a podobné legendy o kanibalizme sa objavili aj v iných častiach Európy.
Jedným z dôvodov, prečo sa mnohí prikláňajú k tomu, že ide len o legendu, je fakt, že príbeh o Sawneym Beanovi sa objavil až v 18. storočí – viac ako sto rokov po tom, ako mal údajne žiť. Historické záznamy z tej doby nespomínajú žiadne zmienky o masových vraždách alebo pátraní, ktoré by viedol kráľ Jakub I. Ak by k takýmto udalostiam skutočne došlo, pravdepodobne by boli zaznamenané v dobových dokumentoch a tlači.
Sawney Bean ako nástroj politickej propagandy
Niektorí historici veria, že príbeh o Sawneym Beanovi vznikol ako súčasť politickej propagandy v Anglicku po Jakobitskom povstaní v roku 1745. Cieľom bolo vykresliť Škótov ako primitívnych a barbarských ľudí. V anglických médiách sa v tej dobe často objavovalo meno „Sawney“ ako hanlivé označenie pre Škóta. Táto legenda tak mohla slúžiť na posilnenie negatívnych stereotypov a predsudkov voči Škótom.
Inšpirácia pre filmy a kultúru
Či už bol Sawney Bean skutočný, alebo nie, jeho príbeh inšpiroval mnohých tvorcov. Napríklad Wes Craven, režisér kultového hororu Hory majú oči (1977), sa netajil tým, že Beanova legenda mu poslúžila ako inšpirácia pre film o kanibalskej rodine, ktorá terorizuje nevinnú americkú rodinu. Ďalšie filmy ako Texaský masaker motorovou pílou(1974) alebo Pach krvi (2003) tiež čerpajú z podobných motívov.
Sawney Bean sa stal pevnou súčasťou škótskej kultúry a miest, kde mal údajne pôsobiť, lákajú turistov a milovníkov hororových legiend. Hoci sa jeho existencia nikdy nepotvrdila, príbeh o ňom zostáva jedným z najstrašnejších a najtrvalejších príbehov z oblasti britského folklóru.
Pridaj komentár