Kým niektoré reality šou sú považované za trápne alebo hlúpe, niektoré z nich naozaj posúvajú hranice toho, čo je považované za zábavu. Tu je prehľad tých najbizarnejších programov, aké kedy uzreli svetlo sveta.
Japonský experiment so strateným stand-up komikom
V Japonsku sa niekoľkokrát objavili šou, ktoré dokázali divákov ohromiť svojou surovosťou a nevšednosťou. Jednou z najkontroverznejších bola Susunu! Denpa Shōnen, kde komik Tomoaki Hamatsu prešiel nesmierne ťažkou skúškou. Zúčastnil sa na pracovnom pohovore, no jeho život sa na 15 mesiacov zmenil na sledovanú nočnú moru. Bez kontaktu s vonkajším svetom bol zavretý v malej izbe, kde si mohol získať jedlo iba cez výhry v lotériách. Celý čas musel byť nahý, netušil, že ho sledujú milióny ľudí, a postupne prežíval psychické i fyzické trápenie. Nakoniec sa uňho začali prejavovať symptómy podobné schizofrénii.
Šou o darovaní orgánov
Holandská relácia De Grote Donorshow zožala obrovskú kritiku, keďže sa točila okolo fiktívnej smrteľne chorej ženy, ktorá mala rozhodnúť, komu daruje svoju obličku. Diváci hlasovali, kto z troch finalistov získa šancu na nový život. Napriek tomu, že išlo o herečku a darovanie nebolo skutočné, relácia si kládla za cieľ zvýšiť povedomie o darcovstve orgánov, čo sa nakoniec podarilo. Po jej odvysielaní sa prihlásilo tisíce nových darcov.
Vesmírni podvodníci
Space Cadets je ďalšou bizarnou šou, tentokrát z Veľkej Británie. Dvanásti súťažiaci si mysleli, že sa pripravujú na cestu do vesmíru. V skutočnosti však boli súčasťou dôkladne prepracovaného podvodu, kde všetko – od simulátorov až po „ruské“ prostredie – bolo vymyslené. Účastníci ani len netušili, že nikdy neopustili Zem a ich „vesmírna misia“ bola len veľkou ilúziou.
Spermie v závode o Porsche
V Nemecku sa v roku 2005 uskutočnila šou s názvom Sperm Race, kde dvanásti muži súťažili o najrýchlejšie spermie. Ich výťažky boli prevezené do laboratória, kde vedci sledovali, ktorá spermia dorazí k vajíčku ako prvá. Víťaz si domov odniesol nové Porsche. Aj keď sa producenti pokúsili šou obhajovať vedeckým účelom, nakoniec nikdy nebola odvysielaná.
Šou pred popravou
V Číne mala obrovský úspech talkshow Interviews Before Execution, ktorá bežala od roku 2006 do roku 2012. V nej robili rozhovory s odsúdenými vrahmi tesne pred ich popravou. Relácia bola zrušená po tom, čo prilákala veľkú medzinárodnú pozornosť a vyvolala diskusiu o etike takýchto programov.
Rozprávky pred spaním v boji proti spánku
Britská šou Shattered z roku 2004 vyzývala svojich účastníkov, aby vydržali bez spánku celé týždne. Desiatim súťažiacim boli podstrkované úlohy, ktoré ich mali uspať – počítanie ovečiek, relaxačná hudba či počúvanie rozprávok pred spaním. Ten, kto vydržal bez spánku najdlhšie, vyhral peňažnú odmenu. Ako súťažiaci začali halucinovať a prežívať ťažké psychické stavy, sledovanosť prudko stúpala.
Poznaj partnerku podľa zadku
The Bum Game, ďalšia kontroverzná japonská šou, bola o tom, že muži mali identifikovať svoju partnerku len podľa jej zadku. Ženy stáli za stenou s odhalenými zadkami, ktoré súťažiaci mohli ohmatávať a hodnotiť rôznymi spôsobmi. Aj keď sa tento program mnohým zdal ponižujúci, udržal sa na obrazovkách dlhšie, než by niekto očakával.
Náboženská premena na počkanie
Turecká reality šou Penitents Compete z roku 2009 spojila zástupcov štyroch svetových náboženstiev, aby obrátili desať ateistov na svoju vieru. Židovský rabín, budhistický mních, grécky ortodoxný kňaz a moslimský imám mali presvedčiť účastníkov, aby prijali ich vieru. Relácia však mala len krátku životnosť a rýchlo zmizla z televíznych obrazoviek.
Reality šou často prekonávajú hranice etiky a vkusu, avšak ich popularita ukazuje, že ľudia sú ochotní sledovať aj tie najbizarnejšie a najkontroverznejšie programy.
Pridaj komentár