Press ESC to close

Mikuláš Černák: Slovenský kráľ podsvetia, ktorého brutalita nemala hraníc

Od obyčajného mladíka k najnebezpečnejšiemu mafiánovi Slovenska – krvavá cesta Mikuláša Černáka plná vrážd a teroru.

V podsvetí sa preslávil svojou nemilosrdnou krutosťou, ktorá nemala obdoby. Mikuláš Černák, známy ako najsilnejší a najvplyvnejší mafián Slovenska, si získal rešpekt tým najdrsnejším spôsobom – vraždami, mučením a strachom. Černákov príbeh je príbehom človeka, ktorý od mladosti kráčal po zločineckej ceste až k ovládnutiu slovenského podsvetia.

Zločinecké praktiky slovenského podsvetia sa do histórie zapísali ako brutálne a nekompromisné, no meno Mikuláša Černáka stojí nad všetkými ostatnými. Tento muž nielenže ovládal Banskú Bystricu a okolie, ale jeho vplyv siahal naprieč celým Slovenskom. Dnes je známy ako najobávanejší mafián krajiny, ktorý má na svedomí desiatky životov. Mnohé z jeho vrážd šokujú svojou brutalitou a ukazujú, ako ďaleko bol Černák ochotný zájsť, aby upevnil svoju moc.

Nenápadný chlapec z Brezna sa zmenil na najbrutálnejšieho bosa

Mikuláš Černák, ktorý sa narodil 9. decembra 1966 v Brezne, pôsobil na prvý pohľad ako obyčajný dedinský chlapec. Jeho detstvo nevybočovalo z normálu a rodina patrila medzi bežné slovenské domácnosti. Mal mladšieho brata Vladimíra a v školských laviciach neprejavoval nič, čo by naznačovalo jeho budúcu kriminálnu kariéru.

Aj keď sem-tam dostal pokarhanie za nejaké neškodné darebáctvo, jeho mladosť bola pomerne pokojná. Po ukončení základnej školy sa vyučil za mechanika v Banskej Bystrici, no už v tomto období sa jeho život začal meniť. Práve v tom čase stretol Miloša Kaštana, ktorý sa neskôr stal jeho blízkym spolupracovníkom v mafiánskom klane.

Prvé kriminálne kroky a vstup do sveta podsvetia

Ako mladík Černák pracoval na družstve a nejaký čas dokonca ako vodič autobusu. Krátko po tom, ako sa oženil so svojou manželkou Ivetou, sa však dostal do prvého konfliktu so zákonom. V Lučenci ukradol magnetofón, čo symbolicky otvorilo jeho cestu do sveta zločinu. Po revolúcii v roku 1989 našiel príležitosť, ako sa presadiť v nových ekonomických podmienkach, a veľmi rýchlo sa vypracoval medzi elitu slovenského podsvetia.

Rýchly vzostup na vrchol mafie

Černákova skupina, ktorú začal budovať so svojimi najbližšími, sa rýchlo stala jednou z najbrutálnejších v krajine. Založil vlastnú SBS službu, ktorá bola len zásterkou pre vyberanie výpalného, a postupne rozširoval svoje impérium. Počas 90. rokov sa mu darilo ovládnuť nielen Banskú Bystricu, ale jeho vplyv presahoval na celé Slovensko.

Jeho gang sa zaoberal všetkým, čo prinášalo peniaze – od výpalníctva cez vraždy až po podvody. Černák sa so svojimi spoločníkmi, medzi ktorých patrili Kaštan a Ján Kán, neštítili ničoho. Prvými obeťami Černákových brutálnych praktík boli tí, ktorí mu prekážali alebo mali byť odstránení. Medzi nimi bol aj krčmár z Telgártu Miroslav Vlček, ktorý mal svedčiť proti Černákovmu bratovi. Tento čin bol len začiatkom dlhého zoznamu vrážd.

Politické a mocenské krytie

Jedným z dôvodov, prečo bol Černák tak dlho nedotknuteľný, bolo jeho prepojenie s politikou a silovými zložkami. Počas vlády Vladimíra Mečiara mala Slovenská informačná služba (SIS) pod vedením Jaroslava Svěchotu v mnohých mafiánoch svojich „spojencov.“ Černák bol jedným z nich. To mu dávalo pocit, že je neohrozený a môže si robiť, čo chce.

Mnohé z vrážd, ktoré spáchal, by možno nikdy neboli objasnené, keby sám nezačal neskôr spolupracovať s políciou. Černák si užíval život plný luxusu a bohatstva, no za všetkým sa skrývala neuveriteľná brutalita. Hovorí sa, že telá ľudí, ktorých zavraždil, by naplnili autobus. Medzi obeťami Černáka boli aj ďalší mafiánski bossovia, ktorých sa zbavil, keď už ich nepotreboval. Takto skončil aj poľský podvodník Grzegorz Szymanek, ktorého Černák osobne popravil.

Brutálne vraždy a mŕtvoly ukryté v lesoch

Mikuláš Černák nebol len zločinec, bol to symbol strachu. Jeho vraždy boli často mimoriadne kruté. Jednou z najznámejších bola vražda Gustáva Slivenského, ktorému odrezali hlavu a vystavili ju na aute pred jeho domom. Takýchto prípadov bolo mnoho a len vďaka spolupráci Černáka s políciou sa niektoré z týchto vrážd podarilo objasniť.

Súdne procesy a doživotie

Černák sa dostal pred súd, ale aj vo väzení si dlho zachoval svoje mocenské postavenie. Ľudí, ktorí proti nemu svedčili, zastrašovali, alebo dokonca mizli bez stopy. Napriek všetkému bol nakoniec odsúdený na 15 rokov väzenia za vraždu a vydieranie. Aj po odpykaní si trestu sa však vrátil na slobodu a jeho krvavá cesta pokračovala.

V roku 2003 bol však opäť zadržaný a tentoraz ho už čakala doživotná väzba. Počas svojho pobytu vo väzení začal spolupracovať s políciou a priznal sa k ďalším zločinom, vrátane vrážd, ktoré predtým neboli objasnené.

Posledná kapitola: Spolupráca s políciou

Aj keď je dnes Mikuláš Černák odsúdený na doživotie, jeho príbeh ešte nie je úplne uzavretý. Vo väzení sa rozhodol spolupracovať s políciou a poskytol informácie, ktoré pomohli objasniť ďalšie vraždy. Černákovo meno však navždy zostane symbolom brutálnych zločinov a moci, ktorá dokázala ovládnuť celé Slovensko.

Jeho prípad je mementom toho, ako ďaleko môže človek zájsť, ak nemá žiadne morálne zábrany, a aké nebezpečné je, keď sa zločin prepojí s mocou.

Filmové spracovanie legendy: V roku 2024 bol o Černákovi vydaný film Miki

Milan Ondrík stvárňujúci Mikuláša Černáka v snímke MIKI

V roku 2024 bol na filmové plátna uvedený celovečerný film mapujúci život Mikuláša Černáka, ktorý prináša dramatický pohľad na jeho vzostup a pád. Film sa zameriava na temné stránky jeho života, brutálne praktiky a krvavé konflikty v slovenskom podsvetí, ktoré sa zapísali do dejín. Snímka divákom pripomína, že moc bez svedomia vedie vždy k tragédii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *