Stlačením klávesu ESC zatvorte

Hrotnáč americký: Krab, ktorého krv má cenu zlata

Obchod s krvou hrotnáča amerického je miliardovým biznisom. Krv tohto článkonožca pomáha v medicíne už od 70. rokov 20. storočia, pričom jeho výnimočné schopnosti chránia ľudstvo pred nebezpečnými infekciami. Ak však bude nadmerný lov hrotnáčov pokračovať, môžeme stratiť vzácny zdroj, ktorý nám príroda poskytla.

Prečo je krv hrotnáča taká cenná?

Hrotnáč americký, ktorý sa vyskytuje na východnom pobreží Severnej Ameriky, je článkonožec žijúci na Zemi už 450 miliónov rokov. Krv tohto živočícha, modrá a nepriehľadná, má mimoriadne vlastnosti, vďaka ktorým je cenná najmä v medicíne. V 70. rokoch 20. storočia sa objavilo, že obsahuje látku zvanú lyzát amebocytov limulus (LAL), ktorá reaguje na bakteriálne toxíny. Tento objav umožnil vedcom používať krv hrotnáča na testovanie liekov a vakcín.

Krv hrotnáča je základným prvkom na testovanie bezpečnosti nových liekov. Jej schopnosť detegovať prítomnosť endotoxínov, ktoré by mohli byť pre človeka smrteľné, ju robí neoceniteľnou. Na trhu sa cena krvi pohybuje okolo 15 000 dolárov za liter, čo z nej robí jednu z najdrahších tekutín na svete.

Objav, ktorý zmenil medicínu

Význam hrotnáča pre modernú medicínu objavil patológ Frederik Bang. V 50. rokoch 20. storočia urobil sériu experimentov, pri ktorých vstrekoval baktérie do krvi hrotnáčov. Zistil, že ich krv reaguje na bakteriálnu infekciu tým, že sa okamžite zrazí do pevnej hmoty. Tento jav mu umožnil identifikovať molekulu LAL, ktorá má schopnosť detegovať toxické baktérie.

Pred objavom LAL sa pri testovaní vakcín a liekov používali laboratórne zvieratá, najmä králiky. Tento proces bol zdĺhavý a nehumánny. S príchodom LAL však vedci získali rýchly a efektívny spôsob, ako zistiť, či sú lieky bezpečné. Stačí niekoľko kvapiek LAL, aby vedci odhalili prítomnosť nebezpečných toxínov.

Scientist bleeds Horseshoe Crabs (Limulus polyphemus) to extract blue, copper based blood, lysate, used in testing purity levels in various medicines. Woods Hole Oceanographic Institution, Woods Hole, Massachusetts, USA,Image: 104043885, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Nadmerný lov a jeho dôsledky

Každoročne sa pre zisk krvi odchytí približne 400 000 hrotnáčov. Tento nadmerný lov má vážne ekologické dôsledky, keďže hrotnáče hrajú dôležitú úlohu v pobrežnom ekosystéme. Po odobratí krvi sú kraby vypúšťané naspäť do prírody, no až 30 % z nich zomiera na následky straty krvi alebo zranení.

Klesajúca populácia hrotnáča má vážny dopad na životné prostredie. Tento živočích, prezývaný aj „živá fosília“, sa zúčastňuje na reprodukčnom cykle pobrežných ekosystémov, kde slúži ako potrava pre mnohé druhy vtákov a iné živočíchy. Ak bude populácia hrotnáča naďalej klesať, môže dôjsť k narušeniu rovnováhy v ekosystéme.

Syntetická náhrada: Nádej pre hrotnáča?

Vedecký pokrok priniesol aj syntetickú alternatívu k LAL. Vedci vyvinuli syntetickú verziu LAL, ktorá dokáže nahradiť krv hrotnáča v laboratórnych testoch. Napriek tomu je prechod na syntetickú látku pomalý, najmä kvôli obavám farmaceutických spoločností o jej spoľahlivosť. V roku 2016 bola syntetická verzia uznaná ako schválená metóda testovania liekov v Európe, no v USA je stále preferovaná krv hrotnáča.

Riziko pre budúcnosť

Ak bude lov hrotnáčov pokračovať súčasným tempom, populácia tohto druhu by mohla do niekoľkých desaťročí klesnúť na kritickú úroveň. Farmaceutické spoločnosti budú čeliť výzvam, ako pokračovať vo výrobe bezpečných liekov bez tejto vzácnej zložky.

Záver

Hrotnáč americký predstavuje dôležitý článok v reťazci modernej medicíny, no jeho budúcnosť je ohrozená nadmerným lovom. Ak ľudstvo nenájde spôsob, ako využiť syntetické alternatívy, môže prísť o kľúčového spojenca v boji proti infekčným chorobám. Zachovanie tohto živočícha je nevyhnutné nielen pre životné prostredie, ale aj pre zdravie celého sveta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *