Stlačením klávesu ESC zatvorte

Giuseppe Calò: Muž na čele Cosa Nostry, ktorý zavraždil stovky ľudí

Mafiánsky svet je plný krutých príbehov, no niektoré z nich vystupujú z tieňa bežnej kriminality a stávajú sa mrazivými legendami. Jednou z nich je aj Giuseppe „Pippo“ Calò, muž, ktorý stál na čele jednej z najnebezpečnejších vetiev Cosa Nostry. O jeho krutosti sa dodnes hovorí po celej Sicílii a Taliansku. Počas svojho pôsobenia v mafiánskej hierarchii pripravil o život desiatky, ak nie stovky ľudí. Jeho metódy a brutalita z neho urobili postavu, ktorej sa aj dnes mnohí boja vysloviť meno.

Mafiánsky pokladník: Osobnosť Giuseppeho Calòa

Giuseppe Calò sa narodil 30. septembra 1931 v Palerme na Sicílii, v čase, keď sa organizovaný zločin začínal stáť neoddeliteľnou súčasťou tamojšieho života. V roku 1954, vo veku 23 rokov, vykonal svoju prvú vraždu – pomstu za smrť svojho otca. Tento čin bol jeho vstupenkou do sveta mafie, kde sa rýchlo vypracoval. O pár rokov neskôr sa stal bossom rodiny Porta Nuova Mafia, jednej z najvplyvnejších vetiev Cosa Nostry.

Prezývaný „Mafiánsky pokladník“, Calò sa stal odborníkom na pranie špinavých peňazí a finančné machinácie. Ako šéf Porta Nuova nielenže riadil obchod s drogami, ale bol tiež zodpovedný za vraždy nepriateľov a zradcov v rámci i mimo mafie. Na likvidáciu svojich obetí používal rôzne spôsoby – od nožov, jedu až po škrtenie. Hoci bol oficiálne odsúdený za sedem vrážd, mnohí veria, že jeho skutočné číslo obetí sa pohybuje v stovkách.

Vzostup na vrchol: Cosa Nostra a Porta Nuova Mafia

Giuseppe Calò sa v 60. rokoch stal jedným z najvplyvnejších mužov Cosa Nostry, keď prevzal kontrolu nad rodinou Porta Nuova. Táto pozícia mu umožnila prístup do Sicílskej mafiánskej komisie – elitnej skupiny mafiánskych bosov, ktorá rozhodovala o dôležitých otázkach spojených s mocenským rozdelením a obchodnými aktivitami mafie.

Na začiatku 70. rokov sa Calò presťahoval do Ríma, kde pod falošnou identitou investoval do nehnuteľností a začal s praním peňazí pre rôzne mafiánske rodiny. V Ríme nadviazal kontakty s neofašistickými skupinami a inými zločineckými organizáciami. Spolupracoval napríklad s Banda della Magliana, mocnou kriminálnou skupinou, ktorá mala silné väzby na politické a finančné kruhy.

Calò v tomto období preukázal schopnosť využívať svoju pozíciu v mafii na budovanie rozsiahlych kontaktov nielen v kriminálnych, ale aj v podnikateľských a politických kruhoch. Svoje kontakty využíval na rozširovanie svojho vplyvu a získavanie informácií, čo mu umožnilo operovať s takmer neobmedzenou mocou.

Bombový útok na rýchlik: Calòv najznámejší verejný čin

Medzi najznámejšie verejné činy, ktoré sa pripisujú Calòvi, patrí bombový útok na rýchlik 904, ktorý sa odohral 23. decembra 1984, len deň pred Vianocami. Tento útok, pri ktorom zomrelo 16 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 267, mal byť odvedením pozornosti od vyšetrovania mafie. Bolo to jedno z najkrvavejších období v histórii organizovaného zločinu v Taliansku.

Útok na rýchlik bol súčasťou väčšej stratégie zastrašovania talianskych úradov a vyvolania strachu medzi verejnosťou. Mnohí veria, že tento útok bol nariadený s cieľom zmariť snahy o odhalenie mafiánskych aktivít, najmä v súvislosti s pašovaním heroínu a praním špinavých peňazí.

Calò bol o niekoľko mesiacov neskôr zatknutý vo vile v provincii Rieti, kde sa ukrýval so svojím spojencom Antoniom Rotolom. V roku 1987 ho talianske súdy uznali vinným a odsúdili na 23 rokov väzenia. V roku 1989 mu bol trest zvýšený na doživotie za organizovanie bombového útoku na rýchlik.

Záhadné vraždy a konšpiračné teórie

Giuseppe Calò bol spájaný aj s viacerými záhadnými vraždami, ktoré otriasli talianskou verejnosťou. V roku 1991 informátor Francesco Marino Mannoia vypovedal, že Calò nariadil vraždu Roberta Calviho, známeho ako „Boží bankár“. Calvi zomrel v roku 1982 za záhadných okolností – našli ho obeseného pod Blackfriarským mostom v Londýne. Táto vražda bola dlho spájaná s mafiou, keďže Calvi údajne spreneveril peniaze, ktoré patrili mafii a slobodomurárskej lóži Propaganda Due.

Calò bol taktiež obvinený z vraždy viacerých sudcov a politikov, ktorí sa postavili proti Cosa Nostre. Medzi jeho obete patria významné osobnosti, ako Piersanti Mattarella, bývalý prezident regiónu Sicília, Pio La Torre, prominentný politik, a sudca Cesare Terranova.

Neukončená cesta zločinu

Aj po zatknutí a uväznení zostal Giuseppe Calò symbolom nevyspytateľnej a desivej moci mafie. V roku 2001 počas súdneho procesu týkajúceho sa bombového útoku na Via D’Amelio priznal svoju príslušnosť k Cosa Nostre a potvrdil svoje postavenie v Komisii. Pre mnohých bol toto prelomový moment, keďže mafiánski bossovia len zriedka otvorene hovoria o svojej príslušnosti k organizácii. Napriek tomuto priznaniu však nikdy neprezradil mená iných členov mafie, čím si zachoval svoju vernosť k zásade omertà – zákonu mlčania.

Odchod do zabudnutia

Dnes, vo veku 92 rokov, si Giuseppe Calò odpykáva doživotný trest vo väzení. Jeho príbeh je pripomienkou toho, ako hlboko sú organizovaný zločin a mafia zakorenené v talianskej spoločnosti. Aj napriek tomu, že je uväznený, jeho meno stále rezonuje v kruhoch mafie a medzi tými, ktorí pamätajú na časy, keď Cosa Nostra ovládala ulicu s krutou neľútostnosťou.

Giuseppe Calò ostáva jednou z najtemnejších postáv talianskej mafie, ktorá zanechala nezmazateľnú stopu v dejinách organizovaného zločinu. Na jeho skutky sa len tak nezabudne – a talianska justícia neustále pracuje na odhaľovaní všetkých tajomstiev, ktoré po sebe zanechal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *